"Cztery Pory Roku"
W styczniu 2015r. grupa 7 osób z Oleszyc zmotywowana chęcią wspólnego śpiewania oraz pasją propagowania bogatego dorobku polskiej piosenki postanowiła założyć Zespół Wokalny, który po roku swojej działalności przybrał nazwę „ Cztery Pory Roku”. Swoje istnienie Zespół zapoczątkował udziałem w Koncercie kolęd w Oleszycach. Następnym akcentem był udział w uroczystości poświęconej „ Rocznicy Wywózki na Sybir”. Kolejną najbliższą imprezą w której Zespół wystąpił i w większości zorganizował był koncert z okazji Dnia Matki zatytułowany „Tobie Mamo”.
Motywem działalności Zespołu „ Cztery Pory Roku” jest różnorodność w doborze repertuaru – co zainspirowało Zespół do samodzielnego organizowania koncertów z różnych okazji. Spełnieniem takiego zamiaru były święta narodowe i rocznice a w szczególności związana z tym chęć propagowania bogactwa polskiej pieśni patriotycznej. I tak na Święto Niepodległości powstał koncert pt.” Nie pozwólmy zgasnąć wspomnieniu”. Następnie Święto Wojska Polskiego dało możliwość trzykrotnego już zorganizowania koncertu pieśni wojskowej i patriotycznej m.in. pt. „ Zwycięży Orzeł Biały”oraz „ Jak długo w Sercach naszych”. Zespół brał także udział w uroczystościach z okazji Święta 3go-Maja. Kontynuacja działalności Zespołu w tej tematyce to także dwukrotny udział w Biesiadzie Piosenki Partyzanckiej w „ Szałasie nad Tanwią” i otrzymanie najpierw II-go a w 2017 I-go miejsca za konkursowe wykonanie piosenki partyzanckiej. Również w „ Spotkaniach Załuskich” Zespół wystąpił kilkakrotnie m.in. z okazji „ Rocznicy Chrztu Polski”, rocznicy pielgrzymki Papieża Jana Pawła II-go do ziemi lubaczowskiej, a także Roku Sienkiewiczowskiego i innych.
Kolejnym atutem działalności Zespołu stał się pomysł zorganizowania cyklicznych koncertów związanych niejako z jego nazwą. To zainspirowało do zaaranżowania spektakli słowno-muzycznych z nazwami pór roku w tytułach: „ Wiosna, ach to Ty...”, „ A mnie jest szkoda lata”,” U nas już jesień”, koncert zimowo-karnawałowy „ Cała sala śpiewa”.
Dobór repertuaru, oprawa muzyczna i artystyczna, dekorację Zespół realizuje według własnej koncepcji. W koncertach tych oprócz piosenek znajduje miejsce poezja, humor, satyra, prezentowana przez lokalnych twórców; we wszystkich koncertach uczestniczy ze swoimi wierszami lokalna poetka p. Krystyna Czerwiec, czasem gościnnie p. Zdzisław Polak z Starego Dzikowa a także członkowie Zespołu interpretują wybrane utwory poetyckie . Ważną rolę pełni w każdej z tych imprez taniec klasyczny – szczególnie walce wiedeńskie , tango, rumba. fokstrot.
W repertuarze Zespołu znajdują się też piosenki folklorystyczne – w większości te śpiewane przez Zespół „Mazowsze” . To pozwoliło na kilkakrotny już udział w gminnym Święcie Plonów w Oleszycach, Cieszanowie i Starym Dzikowie. W lipcu tego roku Zespól wystąpił na Regionalnym Przeglądzie Piosenki Folklorystycznej w Cieszanowie.
We wrześniu 2017-go roku podczas Parafialno-Gminnego Święta Plonów Zespół Wokalny „Cztery Pory Roku” został uhonorowany wręczeniem „Krzyża Czynu Zbrojnego Polskiej Samoobrony na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej”za m.in. popularyzowanie i utrwalanie pamięci o ludziach i ich czynach w walce o niepodległość.
Zespół „ Cztery Pory Roku” reprezentują nieprzerwanie od prawie trzech lat następujące osoby: Alicja Franus – laborantka, Małgorzata Kościelińska – pracownik gastronomii szkolnej, Teresa Szczygielska – pracownik hali sportowo-rekreacyjnej, Urszula Horeczy – emerytka, Zbigniew Bauer – budowlaniec, czasowo – Stanisław Szawłoga, Łucja Joniec, ostatnio także Mateusz Mędroń, Mateusz Maziarz, Dominika Kulczycka, Wiktoria Babiarz, Ewelina Jabłońska, Tomasz Szawłoga. Zespołowi towarzyszy także zespół instrumentalny: Bartłomiej Maziarz – organy, Piotr Maziarz – akordeon, Dawid Dukacz – gitara ,Mateusz Piliszko-akordeon. Przez okres kilku miesięcy współpracowali z Zespołem także: Pan Wojciech Sosnowski – akordeon i skrzypce i syn Maciej – skrzypce, Pan Grzegorz Górecki – akordeon oraz Pan Marian Kowalski – trąbka i gitara.
Udział Zespołu Wokalnego „ Cztery Pory Roku” w imprezach możliwy jest przy współpracy z Burmistrzem Miasta i Gminy Oleszyce, dyrekcją MGOK Oleszyce, wsparciu Stowarzyszenia Rozwoju Ziemi Oleszyckiej, Nadleśnictwa Oleszyce i czasem w niewielkim stopniu lokalnym sponsorom.