2018-05-09     Grzegorza, Karoliny, Karola     "Właściwością człowieka jest błądzić, głupiego - trwać w błędzie." Cyceron    
Strona główna / Koła Łowieckie / Koło Łowieckie Łoś













Koło Łowieckie "Łoś" Oleszyce


 

Koło Łowieckie „Łoś” w Oleszycach powstało w wyniku podziału koła „Cietrzew” w Lubaczowie. Koło „Cietrzew” posiadało wówczas cztery obwody łowieckie i w roku 1979 zaistniała realna groźba odebrania jednego obwodu. Chcąc temu zapobiec na nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu w dniu 22 marca 1979r. postanowiono podzielić się na dwa odrębne koła gospodarujące na dwóch obwodach każde.
 Do koła „Łoś” przeszło 15 członków koła „Cietrzew” i stali się oni automatycznie założycielami naszego obecnego koła. Byli to koledzy Tadeusz Bielecki, Leszek Domagała, Andrzej Fludziński, Andrzej Kosior, Mieczysław Kudyba, Jan Racibór, Antoni Sopel, Janusz Stańko, Mieczysław Stańko – senior, Bogdan Trembicki, Danuta Trembicka, Stefan Trembicki, Bolesław Zöllner i Feliks Żaczek. Przez 30 lat stan osobowy koła był różny, oscylował przeważnie wokół liczby 40. Skład pierwszego zarządu przedstawiał się następująco: Przewodniczący- kol. Feliks Żaczek, Łowczy- kol. Stefan Trembicki, Sekretarz- kol. Andrzej Fludziński, Skarbnik-  kol. Mieczysław Kudyba. Wielu członków wykruszyło się przez ten czas w sposób naturalny – odeszli do Krainy Wiecznych Łowów. Byli to Koledzy: Bogusław Wieland, Jan Racibór, Antoni Sopel, Władysław Serafin, Stefan Trembicki, Edward Presz, Feliks Żaczek, Kazimierz Nowak, Mieczysław Stańko – senior, Adam Draganik, Jan Pasek , Michał Sopel, Julian Moskwiak , Lesław Kosior oraz Czesław Kozieł. Pamięć o nich jest żywa wśród członków koła, a bardziej uroczyście przywołujemy ich podczas corocznej Mszy Hubertowskiej.

Obecnie koło nasze liczy 49 członków i 2 kandydatów. Gospodarujemy na dwóch obwodach łowieckich nr 78 (22) i 95 (31) o łącznej powierzchni 9105ha, z czego ponad 50% to lasy. Uprawnienia selekcjonerskie posiada 30 członków koła. Koło zatrudnia strażnika łowieckiego na pełnym etacie. Stan zagospodarowania obwodów, na który Zarząd przeznacza duże środki finansowe jest bardzo dobry. W wyniku dobrego zarządzania koło  dysponuje 40 paśnikami, 123 lizawkami i 103 ambonami. Zarówno stan jak i ilość urządzeń łowieckich są wystarczające do prowadzenia prawidłowej gospodarki łowieckiej. W ostatnich latach pozyskiwaliśmy średnio 25 szt. jeleni 85 szt. saren i 170 szt. dzików.Tak wysokie stany zwierzyny łownej są wynikiem wykładania dużej ilości karmy w okresie zimy, wiosny i lata, zakładania pasów zaporowych oraz uprawy poletek łowieckich. Ponadto koło zakupiło 2,40 ha łąk na zbiór siana oraz dzierżawi ok. 3 ha gruntów rolnych pod uprawy atrakcyjnych dla zwierzyny roślin. Budżet koła corocznie zamyka się wynikiem dodatnim. Koło jest w posiadaniu dużego majątku w postaci :  ogrodzonej działki zabudowanej pięknym domkiem myśliwskim, który został wybudowany w 2001 roku, grzybek myśliwski wraz z grillem wybudowany w 2003 roku, wybudowane w 2007 roku garaże na ciągnik i  sprzęt rolniczy (pług, kultywator), 2 przyczepy do transportu karmy, oraz przyczepę Osinobus do transportu myśliwych w komfortowych warunkach na polowania zbiorowe. W domku myśliwskim znajduje się duża sala narad, pomieszczenie biurowe dla Zarządu Koła oraz zaplecze biurowe z dokumentacją koła. Koło posiada ponadto biblioteczkę z prasą łowiecką, zbiory Łowca Polskiego od 1976 roku, komputer z drukarką, sztandar Koła, który był nadany i poświęcony na 25-lecie koła. Corocznie Zarząd Koła organizuje szkolenie i przystrzeliwanie broni na strzelnicy myśliwskiej w Borze k/Rzeszowa, w którym uczestniczą wszyscy myśliwi. Zarząd Koła corocznie deleguje myśliwych na zawody strzeleckie. Przeprowadzona kontrola w zakresie gospodarki łowieckiej przez Zarząd Okręgowy nie stwierdziła żadnych uchybień.

 

Poczet sztandarowy bierze udział w uroczystościach Św. Huberta, walnych zgromadzeniach, pogrzebach myśliwych i w innych imprezach organizowanych przez Zarząd Koła, Zarząd Okręgowy, Samorząd Gminy. Zarząd Koła współpracuje z Samorządami Gminnymi, Nadleśnictwami, szkołami, między innymi LO w Lubaczowie i rolnikami. W ramach współpracy z rolnikami otrzymujemy nieodpłatnie duże ilości karmy dla zwierzyny co przyczynia się do promowania łowiectwa wśród ludności. Ponadto koło jest zaprzyjaźnione z myśliwymi z Gospodarstwa Myśliwskiego  w Jaworowie ( Ukraina ), co owocowało wyjazdami naszych kolegów na polowania na teren Ukrainy i odwrotnie. Polowanie zbiorowe w dniu Św. Huberta rozpoczyna się uroczystą Mszą Świętą. Corocznie urządza się polowanie zbiorowe dla gości z Zarządu Okręgowego i sponsorów siedziby ZO PZŁ.

Zarząd Koła prowadzi kronikę  koła, która w konkursie organizowanym przez ZO PZŁ zajęła 3-miejsce i otrzymała wyróżnienie.

Myśliwi posiadają psy myśliwskie do polowań zbiorowych na zwierzynę grubą i poszukiwania postrzałków. Koledzy myśliwi są etyczni, wyróżniają się dużą pracowitością, wiele czasu poświęcają pracy na rzecz koła, co przejawia się dobrym wynikiem finansowym. Za zaangażowanie w tych pracach koledzy otrzymują wyróżnienia i odznaczenia.

W dniu uroczystości 25-lecia koło otrzymało odznaczenie Medal Zasługi Łowieckiej, a z okazji 30-lecia istnienia koła w 2009 r. koło otrzymało Złoty Medal Zasługi Łowieckiej.

 Kontakt e-mail: los.oleszyce@gmail.com

www: http://www.kllos.iap.pl/

      Dane Urzędu
      Władze Gminy
      Referaty Urzędu
      Herb i Sztandar
      Rada Miejska
      Komisje Stałe Rady
      Sołectwa Gminy
      Dokumenty do pobrania
      Podatki i opłaty lokalne
      Petycje




Oleszyce
  © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o.