2018-05-09     Grzegorza, Karoliny, Karola     "Właściwością człowieka jest błądzić, głupiego - trwać w błędzie." Cyceron    
Strona główna / Wiadomości













68 Rocznica wybuchu II Wojny Światowej


Pobrane z www.wku.szczecinek.net.pl

    1 września o godzinie 4.45 wojska niemieckie, bez wypowiedzenia wojny, przekroczyły granice Polski. Pierwszy etap wojny, zwany kampanią wrześniową, formalnie rozpoczął się wejściem wojsk niemieckich na terytorium Wolnego Miasta Gdańska. Ale pierwszym zbombardowanym miastem w Polsce był Wieluń.

Hitler skierował do Polski około 1,8 mln żołnierzy, 3 tys. czołgów i 2 tys. samolotów przeciw około 1 mln polskich żołnierzy, 700 samolotom i 400 czołgom.

W chwili wybuchu wojny Polska miała układ sojuszniczy z Francją z 1921 roku, z Wielką Brytanią z marca 1939 r. i z Rumunią (ale tylko w przypadku ataku ze strony ZSRR). Niemcy były powiązane paktem antykominternowskim z Japonią i Włochami, paktem stalowym z Włochami i paktem Ribbentrop-Mołotow z 23 sierpnia 1939 r. z ZSRR. Ten ostatni dzielił Europę Środkową na strefy wpływów obu państw. Hitler miał wolną rękę w wojnie z Polską.

3 września wojnę Niemcom wypowiedziały Wielka Brytania i Francja, od tego momentu wojna była już wojną światową, choć na razie głównie z nazwy. Jednocześnie z Niemcami ruszył na Polskę – o czym mało kto pamięta - słowacki Korpus Armijny w sile trzech dywizji piechoty ,,Janosik”, ,,Razus” i ,,Skultety”.

Pomimo zaciętego oporu, Niemcy dysponujący znaczącą przewagą uzbrojenia już w pierwszych dniach września przełamali polską obronę. Walki na terenie Polski zakończyły się 4 października kapitulacją Grupy Operacyjnej "Polesie" gen. J. Kleeberga. Tym samym kampania wrześniowa skończyła się klęską Polski.
 
17 września na wschodnie tereny kraju wkroczyły wojska ZSRR, łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji. Armia Czerwona nie napotkała znaczącego oporu, bowiem premier Sławoj - Składkowski stwierdził bezsilność wojsk polskich wobec połączonych sił niemieckich i radzieckich, a marszałek Rydz - Śmigły wydał dyrektywę, by zanadto nie walczyć z Rosjanami i nie zwiększać ofiar wśród żołnierzy. W dniu ataku ZSRR rząd polski ewakuował się do Rumunii, skąd został internowany. Prezydent Ignacy Mościcki wydał dekret o przekazaniu władzy Władysławowi Raczkiewiczowi, rozpoczynając tym samym działalność Polskiego Rządu na Uchodźstwie.

W czasie kampanii wrześniowej zginęło ok. 70 tys. polskich żołnierzy, ok. 90 tys. osób zdecydowało się na emigrację, do niewoli niemieckiej i sowieckiej dostało się ponad 550 tys. żołnierzy. II wojna światowa dopiero się zaczynała...





Utworzony:2007-08-31 10:03:58
Autor:K.Kopaczek



      Dane Urzędu
      Władze Gminy
      Referaty Urzędu
      Herb i Sztandar
      Rada Miejska
      Komisje Stałe Rady
      Sołectwa Gminy
      Dokumenty do pobrania
      Podatki i opłaty lokalne
      Petycje




Oleszyce
  © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o.