Tradycją już się stało, że obchody Święta Niepodległości w Gminie Oleszyce połączone są ze Świętem Publicznego Gimnazjum im. Orła Białego w Oleszycach. W tym roku pierwsza część uroczystych obchodów Święta Niepodległości rozpoczęła się 10 listopada o godz. 9.00 apelem poległych odczytanym pod pomnikiem w Bachorach przez członków Związku Strzeleckiego „Strzelec” oraz złożeniem wiązanek kwiatów. Następnie w Kościele Parafialnym NNMP w Oleszycach ks. Kanonik Józef Dudek odprawił uroczystą mszę świętą w intencji Ojczyzny. Druga część uroczystości miała miejsce w Hali widowiskowo - sportowej w Oleszycach. Po wprowadzeniu sztandarów i odśpiewaniu hymnu narodowego młodzież z klas pierwszych Publicznego Gimnazjum im. Orła Białego w Oleszycach złożyła ślubowanie, po którym przedstawiła program słowno-muzyczny o tematyce patriotycznej. Akademia miała bardzo atrakcyjną formę. W ciekawy sposób zaprezentowano wiersze skłaniające do refleksji nad przeszłością i współczesnością naszej Ojczyzny. Zgromadzeni goście oraz uczniowie wysłuchali popularnych pieśni patriotycznych, z których jedne były poważne i patetyczne, inne radosne.
Z okolicznościowymi przemówieniami wystąpili Pani Maria Janowska – Placek Burmistrz Miasta i Gminy Oleszyce oraz Pan Józef Rokosz Prezes Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Koło w Oleszycach. W trakcie trwania uroczystości nastąpiło wręczenie odznaczeń Zarządu Głównego ZKRP I BWP członkom Koła w Oleszycach. Krzyżem Pamiątkowym Zwycięzcom 1945 r. odznaczeni zostali Pan Stanisław Samagalski, Pan Julian Habało, Pan Michał Żuk, Pan Eugeniusz Różański, a Krzyżem Czynu Zbrojnego Polskiej Samoobrony na Kresach Wschodnich RP odznaczeni zostali Pan Mieczysław Bobecki i Pan Jan Rozmus. Prezes Koła w Oleszycach Pan Józef Rokosz wręczył również okolicznościowe podziękowania za bardzo dobrą współpracę Pani Burmistrz Marii Janowskiej – Placek oraz Pani Dorocie Czajkowskiej – Guszcie Dyrektorowi Publicznego Gimnazjum im. Orła Białego w Oleszycach oraz Pani Agacie Adamskiej Dyrektorowi Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Oleszycach.
Pozostaje nadzieja, że obchody rocznic państwowych i angażowanie w nie młodzieży sprawią, że słowa takie jak: Ojczyzna, patriotyzm, obowiązek, ofiarność nie staną się dla młodych ludzi pustym frazesem.