7 lutego Wojewoda Podkarpacki Mirosław Karapyta wizytował przejścia graniczne w Medyce i Korczowej. Uczestniczył także w rocznej odprawie Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu. Wojewoda chciał się osobiście zapoznać z funkcjonowaniem najważniejszych dla Podkarpacia przejść granicznych, za których infrastrukturę odpowiada. Na liczącym 239 km odcinku granicy z Ukrainą funkcjonują dotychczas 3 przejścia – w Medyce, Korczowej i Krościenku a w planach inwestycyjnych na najbliższe lata są jeszcze dwa przejścia: w Budomierzu i Malhowicach-Niżankowicach. Od 21 grudnia podkarpackie przejścia graniczne są równocześnie wrotami do obszaru Schengen. O ponadregionalnym znaczeniu tych przejść przekonać się można było podczas styczniowego protestu służb celnych, który sparaliżował ruch na granicy państwa i miał konsekwencje dla wielu przedsiębiorstw i firm spedycyjnych. W spotkaniu w Medyce uczestniczyło też dowództwo Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej z komendantem płkiem Dominikiem Traczem, służby celne z dyrektorem Izby Celnej w Przemyślu Jadwigą Zenowicz oraz samorządowcy: prezydent Przemyśla Robert Choma, wójt gminy Medyka Marek Wasieczko, starosta przemyskiego powiatu ziemskiego Jan Pączek.
Z wizji lokalnej na miejscu i rozmów z uczestnikami spotkania wynika, że jest na funkcjonujących przejściach wiele spraw, których poprawa wymaga tylko lepszej organizacji pracy i współdziałania wszystkich służb odpowiedzialnych za funkcjonowanie przejść.
Na przejściach granicznych niezbędne są zmiany organizacyjne oraz nowe inwestycje tak, aby w perspektywie organizacji Euro 2012 oraz w związanych z tym przedsięwzięciem projektów, przejścia nie stały się elementem blokującym rozwój regionu i przysłowiową 'kulą u nogi'.
Na przejściu granicznym w Korczowej wojewoda Karapyta spotkał się z przedstawicielami organizacji przewoźników, którzy wyrazili uznanie dla działań podjętych przez wojewodę podczas protestu celników. Dożywianie zablokowanych w kolejkach kierowców tirów, zapewnienie im podstawowych warunków higienicznych oraz bezpieczeństwa – te działania, które na podkarpackich przejściach od początku blokady granicy stały się normą, gdzie indziej zostały zastosowane dopiero po kilku dniach trwania protestu.
Efektem wizyty na przejściach granicznych będą zmiany organizacyjne służb wojewody odpowiedzialnych za funkcjonowanie i modernizację przejść oraz powołanie zespołu ds. monitorowania sytuacji na przejściach i konsultowania szczegółów projektowanych inwestycji. Zaproszenie do udziału w takim zespole przyjęli już straż graniczna, służba celna oraz przewoźnicy.
Źródło: Urząd Wojewódzki w Rzeszowie