2018-05-09     Grzegorza, Karoliny, Karola     "Właściwością człowieka jest błądzić, głupiego - trwać w błędzie." Cyceron    
Strona główna / Wiadomości













Armia wzywa do wojska

Właśnie zaczął się pobór do wojska - pierwszy po ostatnich zmianach.

 


Tegoroczny pobór trwa od 6 lutego do 28 kwietnia. Nie znaczy to jednak, że jest to termin obowiązujący w całym kraju. Wojewodowie mogą wyznaczyć inne, krótsze terminy w tym okresie. Czas trwania poboru w różnych rejonach zależy od liczby poborowych. Dziennie każdy z punktów powinien przyjąć 30-45 młodych ludzi. W całej Polsce do poboru stanie ponad 290 tys. osób z rocznika 1987 oraz z roczników 1982-86, którzy dotychczas nie stawili się do poboru, byli czasowo niezdolni do odbycia zasadniczej służby wojskowej lub złożyli wniosek o ponowne ustalenie ich zdolności do służby.

Stawienie się do poboru nie jest równoznaczne z powołaniem do wojska. Ma ono na celu założenie ewidencji wojskowej, ustalenie zdolności do służby oraz wydanie książki wojskowej. Statystyka wskazuje, że kategorię A (zdolny do służby wojskowej) otrzymuje 80 proc. poborowych, jednak kolejne 80 proc. z tych zdolnych korzysta z odroczenia ze względu na naukę. Do koszar może trafić w pierwszej kolejności około 15 proc. z nich. Pozostali poborowi będą musieli odbyć służbę wojskową w późniejszym okresie.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP do poboru wzywane będą również panie, roczniki 1978-88, które w roku szkolnym 2005/06 kończą naukę w szkołach medycznych i weterynaryjnych. Wzywane są też studentki wyższych szkół morskich urodzone w latach 1978-88, które złożyły pisemny wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta o wezwanie ich do poboru.

Znowelizowana ustawa przewiduje także pobór pań uczących się w takich zawodach, jak: specjalista w dziedzinie lotniczej, radiologicznej, a także panie psycholog, rehabilitantki, diagnostyczki laboratoryjne, informatyczki, nawigatorki, tłumaczki. Jednak bez obaw! W tym roku nie ma takiego zapotrzebowania.

Armia woli jakość

Od 1 lipca ub.r. zasadnicza służba wojskowa trwa dziewięć miesięcy. W związku z naszym wejściem do NATO wojsko stawia na profesjonalizm, czyli kadrę zawodową (około 55 proc. armii) i jak najlepiej wyszkolonych rekrutów. To sprawia, że tym, którzy zdecydowanie bardziej wolą dżinsy lub garnitur od najlepiej nawet skrojonego munduru, łatwiej jest uniknąć służby wojskowej.

Starania należy zacząć jak najwcześniej. Stając przed komisją, trzeba oprócz: •  dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość, •  potwierdzenia zgłoszenia do rejestracji (należało to zrobić rok wcześniej), •  dokumentu stwierdzającego wykształcenie, •  fotografii 3x4 cm bez nakrycia głowy, zabrać też wszelkie dokumenty lekarskie zaświadczające o ewentualnych ułomnościach i przebytych poważnych chorobach, pobytach w szpitalu, opinie specjalistów itd.

Osoby, które chcą korzystać z odroczenia ze względu na sprawowaną nad kimś opiekę, powinny przynieść ze sobą wniosek o odroczenie wraz z dokumentami potwierdzającymi tę opiekę. Poborowi, którzy ze względu na wyznawane zasady moralne lub przekonania religijne nie mogą odbywać służby wojskowej, mogą złożyć podanie o skierowanie do służby zastępczej (o jej zasadach piszemy poniżej).

Uwaga! Wezwanie zobowiązuje poborowego do przyjścia na komisję w wyznaczonym terminie i miejscu. Jeśli jednak z ważnych przyczyn nie jest to możliwe, zobowiązany jest on zawiadomić o tym wójta (burmistrza, prezydenta miasta), dołączając dokumenty potwierdzające przyczyny nieobecności.

W trakcie poboru przedstawiciel samorządu ustali stan cywilny i sytuację poborowego (żonaty, dzieciaty, kawaler; czy się uczy, czy pracuje; kiedy kończy szkołę itd.). Stan zdrowia poborowego zbada powiatowa komisja lekarska składająca się z lekarzy cywilnych. Jeśli dokumenty potwierdzające absolutną nieprzydatność do służby komisji nie przekonają lub odwrotnie - gdy chorowity będzie udawał zupełnie zdrowego - komisja może skierować poborowego na dodatkowe badania do wskazanego specjalisty z danej dziedziny.

Nie opłaca się unikać WKU

Po przyznaniu kategorii przedstawiciel wojskowej komendy uzupełnień (WKU) przeznacza poborowego do zasadniczej służby wojskowej lub innych form służby. Uwaga! Ostatnia nowelizacja ustawy zniosła wiekową granicę 28 lat, po przekroczeniu której poborowemu zasadnicza służba już nie groziła. Teraz od dnia stawienia się do poboru wojsko ma 18 miesięcy, aby poborowego do służby powołać. To WKU musi zadecydować, czy jest takim poborowym zainteresowane, czy nie. Jeśli nie powoła, po 18 miesiącach poborowy automatycznie przechodzi do rezerwy z adnotacją, że ma "uregulowany stosunek do służby wojskowej". Poborowy, który chciałby zaplanować swoją przyszłość, może pisemnie zapytać o plany WKU wobec niego.

- Ale te 18 miesięcy nie dotyczy osób korzystających z odroczenia np. na naukę - podkreśla ppłk Witold Rynkiewicz, komendant WKU Wrocław-3. Czas ten liczy się od dnia otrzymania przez komendanta WKU zawiadomienia od szkoły, że poborowy naukę skończył. Ta sama zasada dotyczy młodych ludzi, którzy wyjechali do pracy za granicę. Powinni zgłosić swój wyjazd i powrót w urzędzie gminy, a wtedy WKU ma 18 miesięcy na ich powołanie. Jeśli nie skorzysta, poborowi zostają przenoszeni do rezerwy. Odroczenie przysługuje każdemu uczniowi i studentowi na czas nauki (także w systemie zaocznym). W przypadku nauki, jak również wyjazdu za granicę, okres 18 miesięcy do powołania zostaje automatycznie zatrzymany. Uwaga! Po ustaniu tych przyczyn termin ten rozpoczyna się od nowa. Oznacza to, że do wojska będzie można powołać poborowego na przykład w wieku 32 lat. Nie warto więc unikać kontaktów z WKU.

Natomiast absolwenta szkoły wyższej można powołać do przeszkolenia wojskowego nie później niż w ciągu roku od dnia otrzymania zawiadomienia przez wojskowego komendanta uzupełnień o tym, że skończył on studia.

A, B, D, E - spocznij

Zadaniem powiatowej komisji lekarskiej, której członkiem powinien być obowiązkowo chirurg, jest zakwalifikowanie młodego człowieka do odpowiedniej kategorii zdrowia, co wiąże się z jego ewentualną przydatnością dla armii.


Kategorie: •  A - zdolny do służby wojskowej, •  B - czasowo niezdolny (bo na przykład złamał nogę), •  D - niezdolny podczas pokoju, •  E - trwale niezdolny

Lista kilkuset zdrowotnych przyczyn, z powodu których poborowy przestaje być "atrakcyjny" dla armii, znajduje się w rozporządzeniu ministra obrony narodowej z 25 czerwca 2004 r. (DzU nr 151, poz. 1594).

Niektóre dolegliwości nie zwalniają ze służby automatycznie, lecz zwolnienie zależy od stopnia danej wady. I tak: na kategorię D lub E mogą liczyć osoby mierzące poniżej 155 cm lub mające tyleż w obwodzie. To znaczy rozporządzenie obwodu nie precyzuje, lecz wspomina o osobach nadmiernie otyłych. Także zwolnieni byliby ze służby niewidzący na jedno oko, mający wymienione poniżej ułomności lub cierpiący na choroby: głuchota, zniekształcenia i wady kręgosłupa, garb, rozedma płuc, rozstrzenie oskrzeli, astma, wady serca, przewlekły nieżyt żołądka lub dwunastnicy, przepuklina przeponowa, hemoroidy, brak obu jąder (jedno nie stanowi przeszkody), zapalenie wirusem HIV, padaczka, moczenie nocne, zaburzenia osobowości, alkoholizm, sprawność umysłowa poniżej przeciętnej, brak nogi lub ręki, brak palców, płaskostopie, rozległe żylaki, nowotwory.


Poborowy nie musi zgodzić się z komisją lekarską przyznającą kategorię zdrowia - w ciągu 14 dni może odwołać się do wojewódzkiej komisji lekarskiej.

Do wójta po decyzję

Pacyfiści czy osoby, którym np. religia nie pozwala na posługiwanie się bronią, mogą starać się o służbę zastępczą. Wniosek taki mogą złożyć w dniu poboru u przedstawiciela WKU. Wojewódzka Komisja do spraw Służby Zastępczej działa przy urzędach marszałkowskich i one też dysponują wykazem instytucji i ośrodków, w których służbę taką można odbywać. Zwykle są to domy pomocy społecznej, szpitale itp. Poborowego, który złożył wniosek o przyznanie służby zastępczej, a jej nie odbył, przenosi się do rezerwy w ostatnim dniu upływu 36 miesięcy, a w przypadku absolwentów szkół wyższych - 18 miesięcy.

Służba zastępcza trwa 18 miesięcy, ale dla absolwentów wyższych uczelni - sześć. Wynagrodzenie netto wynosi 520 zł, pracujący jest za to ubezpieczony, a dodatkowo otrzymuje odzież ochronną. Wykaz tych miejsc, w których można odbywać służbę zastępczą, znajduje się w wojewódzkich urzędach pracy. Chcący z takiej służby skorzystać powinni swój wniosek przekonująco uzasadnić.

Odroczenie służby ze względu na ważne sprawy rodzinne bądź osobiste udziela się tylko jeden raz na okres od trzech do 12 miesięcy. Odroczenia udziela komendant WKU. Dotyczy to spraw losowych, gdy np. młody człowiek nie zdał matury i potrzebuje czasu na poprawkę, prowadzi własne przedsiębiorstwo lub gospodarstwo rolne.

Uwaga: przed wojskowym komendantem uzupełnień trzeba się stawić natychmiast po upływie okresu odroczenia.

Odroczenie przysługuje też poborowemu opiekującemu się członkiem rodziny. Musi on jednak mieszkać z poborowym lub opieka ta musi wynikać z orzeczenia sądowego. Poza tym osoba ta: •  nie może mieć więcej niż 16 lat (chyba że została uznana za całkowicie niezdolną do pracy i do samodzielnej egzystencji) lub •  skończyła 75 lat, a nie ma innego członka rodziny o równym lub podobnym pokrewieństwie. W tym wypadku jednak o konieczności sprawowania opieki decyduje wójt (burmistrz, prezydent miasta). Odroczenia natomiast udziela wojskowy komendant uzupełnień i może udzielić go nie więcej niż trzy razy, każdorazowo na czas określony we wniosku, nie dłuższy jednak niż 12 miesięcy. Gdy czas ten minie, a sytuacja poborowego nie zmieni się, ten automatycznie przechodzi do rezerwy.

Instancją odwoławczą od decyzji związanych z koniecznością sprawowania opieki - zarówno dla WKU, jak i poborowego - jest wojewoda.

 

Źródło: www.gazeta.pl





Utworzony:2008-02-07 08:20:48
Autor:K.Kopaczek



      Dane Urzędu
      Władze Gminy
      Referaty Urzędu
      Herb i Sztandar
      Rada Miejska
      Komisje Stałe Rady
      Sołectwa Gminy
      Dokumenty do pobrania
      Podatki i opłaty lokalne
      Petycje




Oleszyce
  © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o.