29.01.2017r. O godzinie 14.00 w Miejskim Domu Kultury w Lubaczowie miał miejsce IX Przegląd zespołów Kolędniczych "HERODY''.
Organizatorem przeglądu jest Centrum Duszpasterstwa Młodzieży przy Parafii pw. św. Stanisława w Lubaczowie, Miejski Dom Kultury w Lubaczowie oraz Fundacja Pamięć i Tożsamość im. Jana Pawła II z siedzibą również w Lubaczowie.
Celem przeglądu jest kultywowanie i zachowanie od zapomnienia tradycji chodzenia grup kolędniczych w okresie Świąt Bożego narodzenia po domach. Kolędnicy-przebierańcy odwiedzali domostwa śpiewając kolędy, pastorałki i miejscowe przyśpiewki, a także przedstawiali sceny z udziałem Heroda, marszałka, rycerzy, Żyda, śmierci, diabła oraz innych postaci w zależności od miejscowości.
W tym roku przed publicznością i jury wystąpiło 11 zespołów z powiatu lubaczowskiego, które zaprezentowały widowiska inspirowane właśnie tradycją kolędniczą, przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Poziom występów był wyrównany i jury (Krystyna Czura, Marek Majcher, Alicja Antonik) miało problem z przyznaniem nagród. Dodatkową trudność stanowiła duża rozpiętość wieku uczestników konkursu od maluchów (Niepubliczny Punkt Przedszkolny w Krowicy Samej) po osoby dorosłe ("Rudniacy" z DPS-u w Rudzie Różanieckiej).
Niemniej jednak I miejsce i nagroda w wysokości 500 zł jednogłośnie została przyznana teatrzykowi "Wesoła Gromadka '' z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Oleszycach z uwagi na całościowe przedstawienie zwyczaju kolędowania zwanego Herodami.
Scenariusz spektaklu na podstawie miejscowych tekstów przekazanych przez Tadeusza Kościelińskiego i Danutę Siryk oraz oryginalnych, starych pastorałek udostępnionych przez Anielę Mrówkę z Cewkowa opracowała Łucja Joniec. Elementy scenografii ( izba chłopska) oryginalne ludowe wyroby rękodzielnicze takie jak wyszywane obrazy, serwetki, ręczniki a także stołki, krzesło, kołowrotek, naczynia zostały użyczone przez Genowefę Sobków.
Przy kompletowaniu strojów dla aktorów pomagali rodzice oraz Władysława Bąk z MGOK Oleszyce.
Skład zwycięskiego zespołu :
Natalia Skórska - Herod
Filip Obirek - muzykant
Michał Bosak – marszałek
Mateusz Bosak – Żyd
Bartosz Bosak – żołnierz
Michał Pelc – żołnierz
Natalia Borkowska – śmierć
Martyna Borkowska – diabeł
Agata Posobkiewicz – dziewka
Aleksandra Sobków – dziewka
Krystian Matyaszek – gospodarz
Wiktoria Maj – gospodyni
Zofia Gołas – dziewczynka
Aleksandra Harasymowicz - dziewczynka
Galeria zdjęć