W niedzielny wieczór, 20 listopada 2016 r. w sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Oleszycach odbyła się wystawa rzeźb śp. Jana Orlińskiego, pt. „Od serca”. Tego wieczoru licznie zgromadzeni znajomi, rodzina i przyjaciele artysty mieli okazję zobaczyć 84 rzeźby, przedstawiające głównie postacie święte, aniołki, ale także piękne pejzaże, kwiaty, piórniki.
Pan Jan Paweł Orliński urodził się 15 stycznia 1949 r. w Bystrej i w tej pięknej górskiej miejscowości spędził dzieciństwo i młodość. 4 października 1978 roku wraz z żoną Grażyną i córką Agnieszką zamieszkał w Oleszycach, rozpoczynając pracę w Zespole Szkół Rolniczych do czasu przejścia na emeryturę, czyli 30.06.2004 r. Przez wiele lat uczył przedmiotów zawodowych, branży rolniczej, był kierownikiem kształcenia praktycznego i instruktorem nauki jazdy. Podczas działalności dydaktycznej rozwijał pasje rzeźbiarskie u młodych ludzi.
Swoją rzeźbiarską twórczość zaczynał od tworzenia piórników dla ukochanej córki Agnieszki, później przyszedł czas na wizerunki święte.
W 1983 roku zaprojektował pomnik, upamiętniający bitwę pod Oleszycami, poświęcony pamięci dowódcy i żołnierzy 21 Dywizji Piechoty Górskiej, poległych podczas walk we wrześniu 1939 roku. W latach późniejszych projektował i realizował wystrój Szkoły Podstawowej imienia Jana Pawła II w Oleszycach. Wyrzeźbił przepiękną pamiątkę dla Papieża - „Tryptyk” przedstawiający obraz Matki Bożej Łaskawej, miniaturę szkoły, godło narodowe i herb Oleszyc. Obecnie rzeźba znajduje się w zbiorach Muzeum w Watykanie. Ściany wielu szkół i uczelni zdobią przepiękne tabla tworzone dłutem Jana Orlińskiego. W ostatnich latach rzeźbił przede wszystkim anioły, które w Jego wykonaniu przybierały różne wielkości, kształty i barwy.
Za wieloletnią twórczość Pan Jan był wielokrotnie nagradzany. Otrzymał miedzy innymi:
- dyplom za wystawę prac rzeźbiarskich w ramach prezentacji dorobku kulturalnego „Klub Twórcy Amatora” na wystawie w GOK w Oleszycach 26.10.1986r.,
- podziękowanie Starosty Powiatu Lubaczowskiego,
- wyróżnienie w konkursie „Dziedzictwo artystyczne wsi”,
- dyplom za udział w I Roztoczańskim Plenerze Rzeźbiarskich „Dla siebie i dla innych”,
- Nagrodę Kuratora Oświaty i Wychowania – 1981 r.,
- Odznaczenie Zasłużony dla Województwa Przemyskiego – 1989 r.,
- Brązowy Krzyż Zasługi – 2003 r.
Podczas wystawy odbył się mini koncert. Na scenie wystąpiła wnuczka artysty. Julia wraz z koleżankami zaprezentowały piękne utwory m.in. „Hallelujah” z repertuaru L. Cohena.
Wystawie towarzyszyła licytacja rzeźb pana Jana, które ofiarowały córka Agnieszka oraz dyrektor Zespołu Szkół w Oleszycach – pani Monika Błaż. Pieniądze z licytacji zostały przekazane na szczytny cel – leczenie chorej na nowotwór Emilki.
Wieczór upłynął w miłej atmosferze, co po raz kolejny dowodzi, że pamięć o tak wspaniałym człowieku jakim był mgr inż. Jan Orliński pozostanie na zawsze w sercach wielu osób.
Wdzięczni jesteśmy Agnieszce, Julii, Ani i Grzegorzowi Cybulakom za pomoc w przygotowaniu wystawy.
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które udostępniły prace i brały udział w licytacji.
Galeria zdjęć