Konkurs pod nazwą Mistrz Recyklingu Maks porządkuje odpady, odbywa się pod patronatem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Konkurs stanowi publiczną kampanię edukacyjną zgodną z polskimi i europejskimi standardami wynikającymi z prawa ochrony środowiska i związanych z nim ustaw. Będzie to trzecia edycja naszego ogólnopolskiego konkursu.
Konkurs odbędzie się od 15.01.2017 do 30.03.2017. W ramach konkursu uczniowie odpowiadają na 10 pytań zamkniętych oraz pięć pytań otwartych związanych z prawidłową gospodarką odpadami komunalnymi, a także opakowaniowymi oraz ZSEiE. Jury oceni prace konkursowe nadesłane w trzech kategoriach do 30.04.2017, a następnie wyłoni zwycięskie ekozespoły, które pojadą na wyprawę do wybranego Parku Narodowego lub odbędą wizyty studialne do najnowocześniejszych instalacji odzysku i recyklingu odpadów w Polsce.
Na zgłoszenia czekamy do 15.01.2017 roku. Nauczyciele lub opiekunowie zgłaszają ekozespoły z klas 3-6 szkół podstawowych. Uczestnicy ekozespołu wspólnie podczas jednej lekcji edukacji ekologicznej (może to być koło pozalekcyjne, zajęcia świetlicowe lub inne spotkanie) rozwiązują trzy gry edukacyjne w formie aplikacji internetowych na temat recyklingu odpadów. Na stronie internetowej konkursu znajduje się scenariusz lekcji edukacji ekologicznej do pobrania bezpłatnie, w celu przeprowadzenia konkursowej lekcji edukacji ekologicznego postępowaniu z odpadami.
Wszystkie trzy aplikacje, tzn: Kultura Segregacji, Lider Elektrorecyklingu oraz Mistrz Recyklingusą dostępne bezpłatnie na komputery stacjonarne i urządzenia mobilne (google play, strona www.chlorofil.com.pl, www.rekopol.pl) w Internecie. Pierwsza z nich uczy złotych zasad selektywnej zbiorki odpadów opakowaniowych, druga najnowocześniejszych technik wykorzystywanych do segregacji odpadów komunalnych, trzecia jak poddać recyklingowi zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny na przykładzie lodówki. Po pokonaniu gier edukacyjnych i odpowiedzi na pytania zamknięte uczestnicy ekozespołów
odpowiadają na pytania otwarte. Odpowiadając na nie poznają m.in.: pięć najważniejszych powodow, dla których recykling jest ważny. Przyglądają się recyklingowi konkretnych surowców wtórnych stali, aluminium, szkła, miedzi i torebki foliowej (PE) Będą mieć możliwość realizacji galerii najciekawszych przedmiotów wyprodukowanych z surowców wtórnych.
Zgłoszone ekozespoły otrzymają bezpłatnie komiksy nt recyklingu odpadów oraz plakaty informacyjne.
Wszystkie dokumenty i regulamin konkursu dostępne są na stronie internetowej www.chlorofil.com.pl.
Regulamin
Karta zgłoszenia