2018-05-09     Grzegorza, Karoliny, Karola     "Właściwością człowieka jest błądzić, głupiego - trwać w błędzie." Cyceron    
Strona główna / Wiadomości













Parafialno-Gminne Święto Plonów

W niedzielę, 6. września 2015r. podczas Parafialno- Gminnego Święta Plonów pogoda nie rozpieszczała mieszkańców gminy Oleszyce, ale mimo to czekało na nich wiele atrakcji.
Tradycyjnie obchody dożynek rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Oleszycach, pod przewodnictwem ks. proboszcza Józefa Dudka. Po Eucharystii zgromadzeni mieszkańcy wraz z przedstawicielami władz miasta, delegacjami niosącymi wieńce i starostami dożynek, w przy akompaniamencie Orkiestry Miejskiej z Cieszanowa, udali się na stadion sportowy w Oleszycach.
Po przybyciu, na scenie pojawił się Burmistrz Miasta i Gminy Oleszyce- Pan Andrzej Gryniewicz, który przywitał zaproszonych gości i wszystkich zgromadzonych. Następnie na scenę został poproszony Starosta Lubaczowski- Pan Józef Michalik który w kilku słowach podkreślił wyjątkowość tego święta, oraz swoje przemówienie wygłosił Pan Władysław Szyk, który podkreślił jak ważni dla Polski są rolnicy.  Po przemówieniach starostowie dożynek- pani Zuzanna Mazur-Sopel, która wraz z mężem Józefem prowadzi gospodarstwo rolne położone w miejscowości Oleszyce i  pan Henryk Rydzik, który prowadzi rodzinne gospodarstwo rolne położone w miejscowości Zalesie, wręczyli na ręce pana burmistrza chleb upieczony z tegorocznego ziarna. Następnie pan burmistrz wraz ze starostami poczęstowali tymże chlebem mieszkańców.
Na tym zakończono część oficjalną dożynek, po której przyszedł czas na część artystyczną, w której jako pierwszy na scenie pojawił się Zespół Wokalny z Oleszyc, a tuż po nim Kapela Biesiadna z Cieszanowa. Następnie na scenie pojawiła się najliczniejsza grupa artystów- Zespół Pieśni i Tańca Kresy z Lubaczowa, która w pierwszym wejściu zaprezentowała kilka lokalnych pieśni i tańców ludowych.  Następnie na scenie zaprezentowała się Kapela Ludowa z Cieszanowa, a tuż po nich na scenę znów wkroczył zespół Kresy, by dalej cieszyć oko publiczności skocznymi tańcami i kolorowymi strojami. Gdy publiczność nagrodziła tancerzy z naszego powiatu gorącymi brawami, przyszedł czas by na scenie pojawiła się Rzeszowska Kapela Podwórkowa Cianto, zespół, który jest laureatem wielu prestiżowych konkursów zauroczył publiczność swoim repertuarem.
Około godz. 20.00 rozpoczął się koncert zespołu „Sami”. Początki zespołu sięgają roku 2000, kiedy debiutancki singiel z piosenką „Lato 2000”, pojawił się na playlistach rozgłośni radiowych w całej Polsce. Nagranie to w pierwszym tygodniu grania, znalazło się od razu na pierwszym miejscu listy „AirPlayChart”, tworzonej na podstawie playlist 120 stacji radiowych z całej Polski. Taka sytuacja (debiut i od razu pierwsze miejsce) zdarzyła się po raz drugi w historii tej listy. Dzięki częstym emisjom na antenach Radia RMF FM i Radia Zet, nagranie „Lato 2000” nuciła cała Polska i tym samym stało się ono jednym z przebojów wakacji. Jesienią tego samego roku, ukazały się dwa następne single - „Stokrotka to Ja” i „Jest luz” oraz debiutancka płyta zespołu.

Kolejnym przebojem stała się piosenka „Żółte żaglówki”, która zakwalifikowała się do „Koncertu Premier” 38 KFPP Opole 2001. Na tym samym festiwalu Sami otrzymali nagrodę „Superjedynki” w kategorii „Debiut Roku”. Zaraz po festiwalu ukazała się nowa edycja płyty poszerzona o dwa zupełnie nowe nagrania.

Na przełomie stycznia i lutego 2002 r. zespół nagrał drugą płytę „Dla reszty świata”. Patronat nad nią objął Program 1 Telewizji Polskiej. Na płycie znalazło się 12 nowych kompozycji oraz jako bonus dwa teledyski zespołu. Pierwszym singlem z nowej płyty była piosenka „Za mało” do słów Jacka Skubikowskiego, drugim był utwór „Oto jestem”, który zakwalifikował zespół po raz drugi z rzędu do konkursu Premier na Festiwalu Opolskim. Oprócz tego, członkowie zespołu - Anita i Norbert, wzięli udział w specjalnym koncercie z okazji 50-lecia Programu 1 Telewizji Polskiej. W kolejnych latach zespół w dalszym ciągu koncertował, dając energetyczne występy w całej Polsce, zapełniając małe kluby, duże sale, grając też mnóstwo koncertów plenerowych. Pracował też nad nowym materiałem, którego owocem była wydana w 2010 r. trzecia płyta zespołu „Ławka, koło, miłość i…”. Promował ją utwór „Znaczek”, który zajął 5 miejsce w konkursie na Polski HIT LATA organizowanym przez TVP 2 i Radio ESKA. Piosenkę można było usłyszeć w Radiu ZET, ESKA, RMF FM i wielu lokalnych rozgłośniach. W Oleszycach zespół dał energetyczny i pełen pozytywnej energii koncert, który porwał do tańca lokalną publiczność. Gdy zapadł zmierzch na płycie boiska sportowego z wspaniałym pokazem wystąpił Teatr Ognia „Turkus”. Na zakończenie odbyła się zabawa taneczna z zespołem Fair Play.
Oprócz atrakcji na scenie na zebranych czekały stoiska kół gospodyń z terenu naszej gminy, wystawców i rękodzielników, a także gorąca grochówka, dmuchane place zabaw, militaria i strzelnica, przejażdżki bryczką i kuzykiem oraz stoiska gastronomiczne.
Organizatorzy dziękują sponsorom, bez których wsparcia nie udałoby się przygotować tylu atrakcji, a są nimi:
Pan Wojciech Domaradzki- Gospodarstwo Rolne w Nowej Grobli
Piekarnia w Oleszycach - Państwo Krystyna i Zygmunt Sopel
FHU AKRIS Pan Krzysztof Uszkowski
Firma Lech-Kom Maria i Jan Lechowicz
PPHU STAKOV- Pan Zbigniew Stachów
AGRO TEAM Pan Przemysław Palonka

Tekst: Anna Pracało

Galeria zdjęć

 





Utworzony:2015-09-08 10:55:06
Autor:



      Dane Urzędu
      Władze Gminy
      Referaty Urzędu
      Herb i Sztandar
      Rada Miejska
      Komisje Stałe Rady
      Sołectwa Gminy
      Dokumenty do pobrania
      Podatki i opłaty lokalne
      Petycje




Oleszyce
  © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o.