Narodowe Święto Niepodległości – polskie święto państwowe obchodzone 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918, po 123 latach zaborów (1795–1918); święto zostało ustanowione w 1937 r., od 1939 r. nie było obchodzone, przywrócono je w okresie transformacji systemowej w 1989 r. Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918 r., pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec.
Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918 r., naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj.
11 listopada to dzień przekazania przez Radę Regencyjną władzy nad wojskiem polskim brygadierowi Józefowi Piłsudskiemu i po burzliwych pertraktacjach Piłsudskiego z Centralną Radą Żołnierską wojska niemieckie zaczęły wycofywać się z Królestwa Polskiego. W ciągu 7 dni ewakuowano ok. 55 tys. żołnierzy niemieckich
Pierwszy raz w pełni uroczyście upamiętniono odzyskanie niepodległości 14 listopada 1920 r. Tego dnia uhonorowano Józefa Piłsudskiego jako zwycięskiego Wodza Naczelnego w wojnie polsko-bolszewickiej wręczając mu buławę marszałkowską . Organizatorzy przygotowywanych konspiracyjnie obchodów rocznicy 11 listopada, głównie w ramach małego sabotażu, byli narażeni na dotkliwe represje. Jednak mimo to pamięć o Święcie Niepodległości starano się podtrzymywać. Pojawiały się afisze, ulotki i napisy „Polska żyje”, „Polska zwycięży”, „Polska walczy”, „Jeszcze Polska nie zginęła”. Częstokroć pomniki przystrajano biało-czerwonymi kwiatami i proporczykami, a w miejscach o trwałej symbolice narodowej mocowano flagę narodową.
CHWAŁA BOHATEROM WOJSKA POLSKIEGO I LUDNOŚCI CYWILNEJ POLEGŁYM W CZASIE WOJNY W WALCE O WOLNĄ OJCZYZNĘ ORAZ OFIAROM POMODROWANYM. CZEŚĆ ICH PAMIĘCI
I tak 11 listopada 2014 r. Burmistrz Miasta i Gminy Oleszyce, Dyrekcja Publicznego Gimnazjum im. „Orła Białego'' w Oleszycach oraz Związek Kombatantów PR i Byłych Więźniów Politycznych w Oleszycach, upamiętnili 96 rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę, Mszą Św. którą prowadził ks. proboszcz Józef Dudek. Wzięły w niej udział poczty sztandarowe, mieszkańcy i zaproszeni goście. Następnie wszyscy uczestnicy obchodów udali się pod pomnik na Bachorach, gdzie wraz z ks. Proboszczem odmówili modlitwę za poległych, wysłuchali przemówienia Burmistrza Miasta i Gminy Oleszyce - Pana Andrzeja Gryniewicza oraz złożyli wiązanki kwiatów oddając cześć poległym.
Tekst: Krystyna Pietraszek