|
Forum na rzecz niepełnosprawnych
Dariusz Iwaneczko, I Wicewojewoda Podkarpacki, zorganizował i poprowadził Forum Organizacji Pozarządowych działających na rzecz osób niepełnosprawnych. W czasie spotkania w Sali Kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego, które odbyło się w środę, 14 listopada, zostały przedstawione możliwości:
- wsparcia osób niepełnosprawnych przez administrację rządową
- pozyskania środków z programów PFRON
- kształcenia dzieci niepełnosprawnych
- zmian legislacyjnych i propozycje tych zmian
Na Podkarpaciu jest obecnie ponad 400 tys. osób niepełnosprawnych. Ich liczba rośnie z roku na rok. Jednym z najpoważniejszych problemów tych osób jest niewydolny system kształcenia ludzi niepełnosprawnych. Skazuje ich to często na wegetację poza głównym nurtem życia w społeczeństwie.
Zdanych z roku 2002 wynika, że w Polsce wśród osób powyżej 16 roku życia z lekkim stopniem niepełnosprawności:
tylko 477 tys. ma wykształcenie zasadnicze,
aż 577 tys. ma zaledwie podstawowe wykształcenie,
a 100 tys. osób nie ukończyło szkoły podstawowej.
Należy podkreślić fakt, że tej sytuacji winien jest przede wszystkim niewydolny system kształcenia, gdyż lekki stopień niepełnosprawności na ogół nie jest przeszkodą w normalnym funkcjonowaniu w społeczeństwie.
WNIOSKI
1. O ile dostęp do środków publicznych jest zgodnie z prawem równy dla różnych podmiotów, to jeszcze organizacje pozarządowe są mało aktywne w ich zdobywaniu.
2. Jeśli państwo jest odpowiedzialne za całokształt polityki społecznej, to również państwo i jego organy winny opierając się na standardach międzynarodowych uwzględniających polskie realia nadzorować i egzekwować ich wykonanie.
3. W tak specyficznej dziedzinie jaką jest organizowanie oparcia dla osób niepełnosprawnych, stosując zasadę pomocniczości, należy jednak od każdego oferenta usług wymagać odpowiedniego standardu usług i efektywności działania.
4. Należy kontynuować proces przekazywania środków i decyzji na niższe szczeble samorządu, tworząc jednocześnie standardy usług jakie winny być przez te organy realizowane.
5. Standardy winny dotyczyć infrastruktury, zadań opiekuńczych, rehabilitacyjnych, kulturowych, terapeutycznych oraz jakości kadry je realizujących.
6. Należy stworzyć skuteczne mechanizmy egzekwowania standardów.
7. Zasada pomocniczości w zastosowaniu praktycznym winna uwzględniać kontekst historyczno-kulturowy, stopień rozwoju gospodarczego i społecznego; winna być w miarę możliwości uwolniona od ideologii partii i innych grup społecznych.
8. Skuteczne budowanie oparcia dla osób niepełnosprawnych wymaga pełnej współpracy różnych instytucji. Zaburzenia w realizacji zadań przez jedną z dziedzin zabezpieczenia społecznego ( służba zdrowia ) powoduje perturbacje w innych dziedzinach.
9. Polityka społeczna państwa w tym specyficznym działaniu społecznym winna być stabilna i przewidywalna w dłuższym okresie. Należy przyjąć Program Polityki Społecznej w Polsce.
10. Należy systematycznie ( permanentnie ) kształcić i dokształcać zawodowo osoby zajmujące się tą dziedziną oraz zapobiegać zjawisku wypalania zawodowego.
11. Należy upowszechniać system procedur stosowanych w placówkach dla osób niepełnosprawnych.
12. Instytucje stacjonarne, półstacjonarne winny prowadzić szerzej działalność przybliżającą tematykę osób niepełnosprawnych w środowisku lokalnym.
13. Należy podjąć szerokie działania na rzecz osób niepełnosprawnych zaburzonych psychicznie, które pozwolą na zapobieganie i przeciwdziałanie ich wykluczeniu społecznemu w zakresie dostępu do edukacji. Kultury, rehabilitacji, terapii, pracy na otwartym rynku pracy. Działania te powinny być realizowane z wykorzystaniem środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
14. Należy ujednolicić i scalić system orzecznictwa w Polsce.
15. Powinno się umożliwić równy dostęp do środków publicznych dla wszystkich jednostek organizacyjnych, szczególnie do środków PFRON.
16. Należy stworzyć system wyrównujący szanse w dostępie do środków publicznych przez jednostki opiekujące się, w sposób długoterminowy, osobami chorymi i niepełnosprawnymi, tj. między ZOL-ami, ZOP-ami a DPS-ami. Poprzez jednakowy dostęp do środków NFZ w zakresie związanym z opieką medyczną.
17. Należy kontynuować działania w kierunku poprawy możliwości dostępu do środków publicznych dla przedsiębiorców obszaru otwartego rynku pracy.
18. Należy ograniczyć zbyt dużą liczbę podmiotów dysponujących środkami PFRON.
19. Wprowadzić w Strategii Rozwoju Kraju możliwość korzystania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego przez pomoc społeczną. Na Węgrzech taka możliwość istnieje.
Źródło: www.uw.rzeszow.pl Utworzony:2007-11-20 13:25:48 Autor:
|
|
|